Aj po 30 rokoch od pádu bývalého režimu štát zmierňuje niektoré krivdy, ktoré napáchal na občanoch totalitný komunistický systém. Od 1. januára 2020 si polepší ďalšia kategória dôchodcov – bývalí politickí väzni protikomunistického odboja. Vďaka novele zákona 274/2007, ktorú na návrh poslancov SNS schválil parlament v júni 2019 sa zvyšuje mesačný príplatok k dôchodku účastníka III. odboja približne o sto percent. Vdova má nárok na 60% z tejto sumy a sirota 40 percent.
Politickí väzni sú vďační nielen za sociálne opatrenie štátu, ale aj morálnu satisfakciu – ocenenie ich statočného postoja v pokračovaní boja za slobodu, demokraciu a národné oslobodenie spod jarma komunistickej totality. Národniari sa pri presadení zákona v parlamente opreli aj o dikciu zákona o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, podľa ktorého – „zmiernenie niektorých krívd spáchaných na odporcoch komunistického režimu a na osobách, ktoré boli postihnuté jeho perzekúciami, upraví osobitný zákon“.
Z aktuálne relevantných politických subjektov tak Slovenská národná strana (SNS) najviac v histórii slovenského parlamentu pomohla zákonmi zmierniť krivdy napáchané na odporcoch a obetiach totality. Bývalí politickí väzni trpeli najmä na obranu náboženskej viery, národného presvedčenia a obhajobu základných práv a slobôd. Mnohí v účastníkov odporu získali štatút veterána protikomunistického (III.) odboja. Dodnes je aktuálny odkaz a posolstvo bývalých väzňov svedomia dôsledne brániť slobodu slova a nedopustiť prenasledovanie občanov za ich svetonázor alebo politické presvedčenie rovnako aktuálny, až akútny.
Žiaľ, agentúrna správa (tasr) použila zavádzajúci backround, z ktorého plynie dojem, že slovenskí politickí väzni sú na tom horšie ako českí, čo nie je pravda.
Spôsob podania informácie, čerpaný z argumentácie predkladateľov v čase prerokúvania novely zákona v parlamente, zavádzajúco prekrýva skutočný aj skutkový stav, čím dochádza k omylu a znehodnocuje sa práca predkladateľov – reálne skokové zvýšenie príplatku, aj práca vedenia organizácie PV ZPKO, ktorí pol roka viedli s predkladateľom (SNS) odborno-politické rozhovory, zdôvodňujúc potrebu navýšenia príplatku. Keďže som bol iniciátorom návrhu, viem o tom najviac. Preto aj cítim povinnosť dať informáciu na správnu mieru.
Systém dôchodkového zabezpečenia bývalých politických väzňov má na Slovensku vyššiu právnu silu a právnu istotu pre konečných užívateľov sociálnej kompenzácie za spôsobené krivdy – príplatok k dôchodku. Na rozdiel od českých muklov príplatok k dôchodku slovenským väzňom garantuje zákon a nie nariadenia vlády ako je to v Českej republike.
V skutočnosti majú od 1. januára 2020 slovenskí politickí väzni 2,5x vyšší príplatok , resp. v Českej republike je príplatok voči slovenskému na úrovni necelých 40%. Tu je porovnanie: 50 ČKK/mesiac väzby v ČR (1,968 Eur); 5,00 EUR na Slovensku za mesiac väzby.
V Českej republike sa navyše príplatok nevypláva za pobyt v tábore nútených prác (TNP), ani za výkon vojenskej služby vo vojenskom tábore nútených prác (PTP). Tieto kategórie, vrátane odvlečených do sovietskych Gulagov, zahrnul slovenský právny poriadok novelizáciou môjho pôvodného zákona z roku 2007 (zákon č. 274/2007 Z.z.) pod číslom 272/2008 Z.z. a slovenská legislatíva ich považuje za politických väzňov v systéme odškodnenia. Na Slovensku mali už podľa starého výpočtu o 20% vyšší podiel aj vdovy alebo vdovci po bývalom politickom väzňovi (0,98 eur/mesiac v ČR, na Slovensku 1,20 eur/mesiac väzby).
Suma sumárum Slovenská republika aktuálne zmierňuje krivdy na bývalých politických väzňoch komunizmu výrazne vyššie ako je to v susednom Česku. Tam navyše došlo k znefunkčneniu organizácie väzňov vnútornými rozpormi, takže organizáciu riadi súdom určený správca.
Výsledkom spolupráce parlamentu (predsedu NR SR Andreja Danka a klubu poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS) a vedenia Politických väzňov Zväzu protikomunistického odboja (PV ZPKO) je skokové prilepšenie si k dôchodku vo forme príplatku o viac ako 100 percent a lepšie sociálne zabezpečenie pre účastníkov Tretieho odboja. Vláda taktiež po našich apeloch a osobnému zaangažovaniu sa čestného predsedu pána Arpáda Tarnóczyho na pietnej spomienke 17. novembra 2019 konečne vyčlenila aj zdroje, ktoré v tomto roku umožnia dôstojné dobudovanie centrálneho Pamätníka popraveným a umučeným politickým väzňom komunizmu, kde chýba na pamätných tabuliach ešte sto mien popravených politických väzňov komunizmu.
Rafael Rafaj
podpredseda, PV ZPKO
Poznámka:
Autor stanoviska ako poslanec NR SR navrhol zákon č. 274/2007 Z.z. o príplatku k dôchodku politických väzňom a inicioval v roku 2019 prijatie novely, zvyšujúcej sumu príplatku o viac ako sto percent.
Rafael Rafaj kandiduje za Slovenskú národnú stranu (SNS) z päťdesiateho miesta (50.) a mieni tak ako v minulosti zastupovať aj politických väzňov a ich rodinných príslušníkov pri ďalšom zmierňovaní napáchaných krívd a diskriminácie bývalým režimom
Tu je link na agentúrnu správu, na ktorú sme reagovali:
https://www.teraz.sk/najnovsie/politicki-vazni-a-ich-blizki-dostanu/438394-clanok.html