Politickí väzni komunizmu si pripomínajú 35 rokov od zvrhnutia režimu, ktorý štyri desaťročia pošliapaval ľudské práva, diskriminoval svojich vlastných občanov. Išlo najmä o tých, ktorí neprijali ideológiu komunizmu, nevyznávali materialistický svetonázor, nezradili svoju vieru v Boha a nádej na štátnu samostatnosť. Komunistické súdy dali popraviť 250 ľudí a vyše 71 000 poslali do väzníc. Tí, ktorí prežili teror bývalého režimu, založili v roku 1990 organizáciu politických väzňov. V súčasnosti ju tvoria najmä ich potomkovia a sympatizanti s hodnotovým zameraním našej organizácie.
Zdôrazňujeme, že 17. november 1989 bol predovšetkým vyvrcholením štyroch desaťročí odporu politických väzňov proti režimu a nielen riadenou udalosťou alebo konšpiráciou ŠtB. November 1989 bol súčasťou pádu domina celého komunistického východného bloku ako nezvratnej historickej udalosti.
Za hlboký prejav neúcty k skutočným hrdinom protikomunistického odboja a za snahu prekrúcať históriu preto považujeme privlastňovanie si zásluh či medializovanie tzv. tvárí novembra, ktoré len riadili dav a uchopili novú moc.
Politickí väzni komunizmu dnes so znepokojením sledujú vývoj spoločnosti, ktorá sa radikalizuje smerom k novej ideológii – progresívnemu liberalizmu, ktorý polarizuje spoločnosť a opäť vytvára obraz vnútorného a vonkajšieho nepriateľa, vnucuje jediný správny názor a orientáciu ako tomu bolo pred novembrom 1989. Napriek faktu, že Ústava Slovenskej republiky jasne deklaruje, že Slovenská republika sa neviaže na žiadnu ideológiu, progresívna agenda opäť vnucuje spoločnosti len svoje videnie sveta, odtrhnutie sa od európskej kultúry a tradícií, ktoré mätúco nazýva predsudkami a stereotypmi.
Potláčanie slobody slova, prejavu a názoru, politické čistky, názorová netolerancia nomenklatúrne maniere, ohýbanie práva, cenzúra, vyhadzovanie z práce, nová ideologická indoktrinácia nielen detí na školách, ale aj celej spoločnosti, fanatický aktivizmus, agitácia s angažovanými umelcami, novinármi a médiami, sú podľa bývalých politických väzňov znepokojujúce javy v spoločnosti, ktorej hrozí návrat totalitného systému.
Politickí väzni boli objektom aj subjektom ľudsko-právnej agendy v ilegalite počas komunistickej totality. Ľudsko-právnu agendu si preto berieme symbolicky späť pod svoju kuratelu a žiadame, aby zástupcovia bývalých politických väzňov mali zastúpenie v každom verejnom orgáne, najmä v radách pri úrade vlády, kde sa pertraktuje ľudskoprávna agenda.
PV ZPKO je organizácia, ktorá uchováva svedectvo na dobu komunizmu, ktorý zákonom č. 125/1996 Z.z. Národná rada SR vyhlásila za nemorálny a protiprávny. Odmietame návrat jeho nových foriem. Politickí väzni komunizmu sú jediným spoločenstvom v Slovenskej republike pripomínajúcim si obete komunizmu. Vážime si účasť najvyšších ústavných činiteľov, členov diplomatického zboru, medzinárodnej organizácie politických väzňov INTER-ASSO ako aj zástupcov verejného života na pietnej spomienke 17. novembra pri centrálnom pamätníku obetí komunizmu na Vrakunskom cintoríne v Bratislave. Žiadame však aj stálu úctu i pozornosť verejnej moci k svedectvu a nadčasovému odkazu protikomunistického odboja a dôstojné zabezpečenie chodu našich organizácií zo strany štátu.
Predsedníctvo Politickí väzni Zväz protikomunistického odboja, III. odboj (PV ZPKO)
V Bratislave 15. novembra 2024